joi, 26 august 2010

Tricouri haioase!

Cele mai tari tricouri pe care le am primit. Multumesc celor care au contribuit.

miercuri, 18 august 2010

Caut sponsor(i)!



Stimulator O4CHS (The Odstock 4 channel stimulator)

Odstock Four Channel Stimulator este un stimulator neuromuscular utilizat pentru exercitii ale muschilor slabiti sau paralizati.
Se pot utiliza 4 canale de stimulare astfel incit prin impunerea a diversi algoritmi se pot activa 4 grupe musculare producind miscari complexe la nivelul membrelor.


Caut sponsor(i) pentru achizitionarea unui astfel de aparat in valoare de 2800 ron. Aparatul il pot folosi la domiciliu fara a mai fi spitalizata. Imi foloseste la; exercitii pentru mentinerea ortostatiunii ;plasare electrozi deasupra
muschilor cvadricepsi; exercitii pentru antrenarea muschilor cvadricepsi prin stimulare electrica; - imbunatatirea tonusului muscular si impiedicarea atrofierii muschiului paralizat,reducerea spasticitatii; imbunatatirea circulatiei sanguine si a sanatatii pieli

vineri, 13 august 2010

Excursie la Lacul Belis !

Lacul Belis-Fantanele, Muntii Apuseni, judetul Cluj, Transilvania, Romania - Comuna Belis se afla in vestul judetului Cluj, la intalnirea Muntilor Gilaului cu Muntii Bihor-Vladeasa, in inima Tarii Motilor, altitudinea fiind de 1050m. Numai la doi pasi se afla Lacul de acumulare Belis-Fantanele ce ofera privelistea unui baraj hidrografic superb.
In urma cu mai bine de 40 de ani casutele din satul Belis au fost stramutate pe deal, pe vechea vatra construindu-se barajul hidrografic Belis. Singura care nu a fost mutata a fost biserica satului, inundata de ape. Astazi, in verile secetoase, inca se mai zaresc ruinele acestei biserici, iar cei care s-au scufundat in apele lacului de acumulare Fantanele spun ca nu s-a schimbat nimic intre vechile ziduri de piatra care sprijineau candva turla bisericii.


Am fost in excursie la un gratar cand am fost in Cluj in tabara, dar a fost cea mai tare ...cand am ajuns acolo..a inceput ploaia torential.Asa ca pranzul l-am mancat in masina...cea mai ramas din el...ca mi au furat mici.. Cateva poze haioase!



Tabara de Recuperare !

TABARA DE RECUPERARE ACTIVA organizata de Fundatia Motivation Romania- Prahova Agatha Christie, Baicoi 1- 6 aug 2010 Am mers in tabara si am fost foarte incantata de cursurile, demonstratiile, activitatile care au avut loc. Am pus si cateva poze care va vor ajuta sa va dati seama cum s-au distrat persoanele cu dizabilitati in tabara
























Am uitat sa va zic; Am iesit Miss Tabara!

luni, 26 iulie 2010

Cum sunt tratate persoanele cu dizabilitati....?





Am vazut la Tv, ce m am infuriat. cum sa te porti asa cu o persoana imobilizata in pat? Daca te crezi tare, puternic masoara -ti puterile cu o persoana la fel tie. Daca esti inconjurat de astfel de persoane care au probleme , trebuie sa ai mare rabdare cu ele....nu cu nervi , bataie faci recuperare..Pentru cel care in filmulet de la DGASP spune ca nu i se pare nimic in regula cu masajul; ii dau un sfat; Sa iti fie rusine ca lucrezi in functia asta si in loc tu sa cunosti, sa aplici legea privind protejarea persoanelor cu dizabilitati ai astfel de gandire. Rusine! Sper ca batausul sa plateasca... O ce m-am suparat....

http://observator.antena1.ro/social/Bataia-luata-ca-o-gluma_15856.html

http://observator.antena1.ro/social/Batut-in-spital_15780.html

Am fost la Mare!


Desi imi doream sa ajung la mare anul asta, nu imi permiteam....ca de pensia e mica si nevoile s mari. Asa ca o persoana draga sufletului meu ma scos la plimbare, am plecat dimineata ne-am intors seara...A fost fain...pana a inceput ploaia si vantul...aglomeratia de pe autostrada...

duminică, 25 iulie 2010

Tabara de Recuperare Gilau - Cluj!

TABARA DE RECUPERARE ACTIVA organizata de Fundatia Motivation Romania In perioada 18- 24 iulie 2010 la Gilau, jud. Cluj Am mers in tabara si am fost foarte incantata de cursurile, demonstratiile, activitatile care au avut loc. Am pus si cateva poze care va vor ajuta sa va dati seama cum s-au distrat persoanele cu dizabilitati in tabara